Sort by

MovieMath has logged 194 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Violent

Violent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Dick

Good Dick

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miracle on 34th Street

The Miracle on 34th Street

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Dinner with Hervé

My Dinner with Hervé

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Pick of the Litter

Pick of the Litter

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry