RSS feed for MovieMath

MovieMath has logged 193 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Driven

Driven

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminus

Terminus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aniara

Aniara

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Buddy

Buddy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Beauty of the Devil

The Beauty of the Devil

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Jack

Black Jack

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Cowboy: The Story of the 50.50.50 Triathlon

Iron Cowboy: The Story of the 50.50.50 Triathlon

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shazam!

Shazam!

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Golem

The Golem

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maze

Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirage

Mirage

2018
×
★★
Read the review Edit this entry