Sort by

Maxwell has logged 460 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atlas Shrugged: Part I

Atlas Shrugged: Part I

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Omen

The Omen

1976
×
★½
Read the review Edit this entry