Sort by

Maxwell has logged 46 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry