Sort by

Maxwell has logged 977 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Banker

The Banker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annie

Annie

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Henry V

Henry V

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry