Sort by

Maxwell has logged 970 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★
Edit this entry  
31
The Elder

The Elder

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Agnes

Agnes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Is Paris Burning?

Is Paris Burning?

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rumble

Rumble

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marvel's The Defenders

Marvel's The Defenders

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★½
Edit this entry  
23
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
America, America

America, America

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Read the review Edit this entry