Sort by

MovieQueenz has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Breach

Breach

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read other review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Owners

The Owners

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
13
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
09
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry