• The Predator

    The Predator

    ★★★½

    the predator 2: robo-predator vs hunter killer predator (feat. Arnold Schwarzenegger)

  • White Boy Rick

    White Boy Rick

    ★★★½

    Saw an advance screening for this back in March and didn’t really know when I could talk about it. Well in all honesty the movie was pretty mediocre in my opinion (at least in the cut I saw). I liked the chemistry between some of the characters and McConahay was great. I know this is a true story and everything but I felt as if it was one of those typical rise and fall stories. Hopefully they fixed some of the stuff as when I saw it it wasn’t the final cut.

  • I'm Not There

    I'm Not There

    ★★★★½

    just rewatched this. by far cate blanchett’s best performance and all the other actors portraying dylan are amazing. i’m so happy i got a bunch of bob dylan albums on vinyl.

  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

    i still honestly dont know how i feel about this. its not that bad and its not that good. one thing is for sure is that its nowhere near the original.

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

    generic fun marvel movie

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★½

    that is one big pile of shit

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    Honestly this wasn’t that bad. I hate that its being overshadowed by Incredibles 2 though. I found the whole movie to be quite fun, but tbh I didn’t like the ending so much.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★★

    “Mission accomplished in a George W. kind of way”

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    i dont care what people say but the funniest joke in the movie was peter dinklage. 

    rip dr strange’s cape thing

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    Yes I know its a really high rating but right now I can’t think straight at all. I am so conflicted and in so much shock. I never thought a MCU film could ever do something like this. I’ll probably do a detailed review later because right now there is so much going on in my head and I need to sleep.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★½

    so overhyped and overpraised. its a good movie dont get me wrong but its so mediocre!! the whole movie is so cliche and predictable! and there is a fucking what are those joke!!! what has the MCU come to!!!

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★½

    definitely one of my favorite marvel movies by far. i hope infinity war will top it. 

    rip doug