Sort by

roman has logged 674 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★½
Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
Edit this entry  
21
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry