2012

movieskink movieskink’s year in review

movieskink’s highest rated films

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey

    ★★★★½

  • Salmon Fishing in the Yemen

    ★★★★

  • The Grass Is Greener

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • ParaNorman

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Take Shelter

    ★★★★

  • Somewhere

    ★★★★

  • Serenity

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

2001: A Space Odyssey

Jan 28

Most Watched

Somewhere

twice

Last Film

Ice Age: Continental Drift

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
38 films
Comedy
23 films
Thriller
18 films
Adventure
17 films
Sci Fi
17 films
Action
17 films
Romance
17 films
Crime
8 films
Fantasy
8 films
Mystery
8 films
USA
59 films
UK
15 films
Canada
3 films
France
2 films
Germany
2 films
India
1 film
Singapore
1 film
Sweden
1 film
Hong Kong
1 film
English
68 films
French
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Portuguese
2 films
Italian
2 films
Hindi
2 films
German
2 films
Spanish
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 99

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Priest
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Last Rites of Joe May
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2012

  • Ice Age: Continental Drift
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Lawless
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • Lincoln
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Skyfall
  • In Name Only
  • Magic Mike
  • The Other Love
  • The Grass Is Greener
  • The Ex-Mrs. Bradford
  • Cloud Atlas
  • Mr. Skeffington
  • The Palm Beach Story
  • W.E.
  • Argo
  • Looper
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • ParaNorman
  • Oldboy
  • Solitary Man
  • Possession
  • Take Shelter
  • American Psycho
  • Somewhere
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Somewhere
  • Moonrise Kingdom
  • The Dark Knight Rises
  • The Last Rites of Joe May
  • The Amazing Spider-Man
  • Prometheus
  • John Carter
  • The Passionate Friends
  • Snow White and the Huntsman
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • In Time
  • To Catch a Thief
  • Catfish
  • Serenity
  • Paul
  • Shame
  • The Avengers
  • Thor
  • Kevin Smith: Burn in Hell
  • Red State
  • Classic Albums: Nirvana - Nevermind
  • Persona
  • Batman
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • The Cabin in the Woods
  • Martha Marcy May Marlene
  • The Hunger Games
  • Detour
  • I Married a Witch
  • Never Let Me Go
  • The Changeling
  • Megamind
  • La Jetée
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • In the Cut
  • Just Wright
  • Priest
  • The Descendants
  • No Man of Her Own
  • Attack the Block
  • The Thing
  • 2001: A Space Odyssey

Highly rated films movieskink missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Wolf Children
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more