2014

movieskink movieskink’s year in review

movieskink’s highest rated films

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Breezy

    ★★★★½

  • A Most Wanted Man

    ★★★★½

  • Tim's Vermeer

    ★★★★½

  • Chef

    ★★★★½

  • On the Beach

    ★★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★½

  • A Late Quartet

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • The Skeleton Twins

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Jan 1

Last Film

The Interview

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
48 films
Thriller
28 films
Comedy
24 films
Horror
19 films
Action
17 films
Sci Fi
15 films
Romance
13 films
Adventure
12 films
Mystery
6 films
Documentary
6 films
USA
71 films
UK
15 films
France
9 films
Germany
7 films
Canada
6 films
Australia
3 films
Norway
3 films
Italy
2 films
New Zealand
2 films
Spain
2 films
English
84 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
5 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
Korean
2 films
Norwegian
2 films
Hungarian
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

White Noise
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Lock Charmer
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2014

  • The Interview
  • Saving Mr. Banks
  • The Imitation Game
  • Foxcatcher
  • The Babadook
  • How to Train Your Dragon 2
  • Just a Sigh
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Whiplash
  • Interstellar
  • Grand Piano
  • John Wick
  • Mr. Morgan's Last Love
  • Gone Girl
  • Antichrist
  • Breezy
  • Oculus
  • Guardians of the Galaxy
  • A Most Wanted Man
  • Tim's Vermeer
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Jodorowsky's Dune
  • Non-Stop
  • Lone Survivor
  • The Innkeepers
  • 112 Weddings
  • Snowpiercer
  • Tiger Eyes
  • White Noise
  • Maleficent
  • Chef
  • The Lego Movie
  • Frozen
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Edge of Tomorrow
  • Kelly's Heroes
  • Inside Llewyn Davis
  • Cronos
  • The Devil's Backbone
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • On the Beach
  • 20 Feet from Stardom
  • Safety Not Guaranteed
  • Under the Skin
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Noah
  • Birders: The Central Park Effect
  • The Grand Budapest Hotel
  • Stuck in Love
  • The Bay
  • Cosmopolis
  • Dallas Buyers Club
  • Where the Boys Are
  • A Late Quartet
  • House at the End of the Street
  • Frances Ha
  • The Letter
  • Don Jon
  • Her
  • Tucker and Dale vs Evil
  • The Sleepwalker
  • Life Itself
  • Lock Charmer
  • God Help the Girl
  • Life After Beth
  • The Voices
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • The Skeleton Twins
  • Hits
  • The Signal
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Jamie Marks Is Dead
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Dead Snow
  • Only Lovers Left Alive
  • You're Next
  • What We Do in the Shadows
  • Locke
  • Cooties
  • The Guest
  • Frank
  • God's Pocket
  • The Double
  • Banshee Chapter
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

Highly rated films movieskink missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more