2015

movieskink movieskink’s year in review

movieskink’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • The Search for General Tso

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • A Most Violent Year

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Cold in July

    ★★★★½

  • Finders Keepers

    ★★★★

  • Best of Enemies

    ★★★★

  • The Death of

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

The Guest

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

4 times

Ex Machina

twice

Last Film

Best of Enemies

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
27 films
Sci Fi
21 films
Action
18 films
Adventure
17 films
Documentary
15 films
Mystery
14 films
Comedy
12 films
Crime
11 films
Romance
8 films
USA
71 films
UK
12 films
Canada
4 films
Australia
4 films
France
2 films
Ireland
2 films
Taiwan
1 film
China
1 film
India
1 film
English
81 films
French
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
Italian
4 films
Russian
2 films
Hindi
2 films
Chinese
2 films
Czech
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Poltergeist
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Starring Adam West
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2015

  • Best of Enemies
  • The Wolfpack
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Finders Keepers
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Brooklyn
  • Chaos on the Bridge
  • Bridge of Spies
  • The Search for General Tso
  • Prophet's Prey
  • The Death of
  • Cat People
  • Mark of the Vampire
  • Tomorrowland
  • Steve Jobs
  • Crimson Peak
  • Love & Mercy
  • The Martian
  • Starring Adam West
  • Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
  • Big Hero 6
  • The Terminator
  • The Gift
  • While We're Young
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • Ant-Man
  • The Blue Dahlia
  • Amy
  • Blue Ruin
  • Begin Again
  • Out of the Past
  • In Your Eyes
  • Mystery Road
  • Frequencies
  • Inside Out
  • The Way Way Back
  • Wild
  • Jurassic World
  • Jupiter Ascending
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Far from the Madding Crowd
  • Poltergeist
  • Mad Max: Fury Road
  • The Last Starfighter
  • Cobain: Montage of Heck
  • To Be Takei
  • Avengers: Age of Ultron
  • Frank
  • The Darjeeling Limited
  • Unfriended
  • Ex Machina
  • Ex Machina
  • Atari: Game Over
  • Million Dollar Arm
  • Furious 7
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • It Follows
  • The Maze Runner
  • Super Duper Alice Cooper
  • Nightcrawler
  • Lucy
  • Predestination
  • Sunday in New York
  • Kingsman: The Secret Service
  • A Most Violent Year
  • Birdman
  • Black Sea
  • A Walk Among the Tombstones
  • Selma
  • The Trouble with Harry
  • Into the Woods
  • Rope
  • Shadow of a Doubt
  • Saboteur
  • Boyhood
  • Cold in July
  • Big Eyes
  • The Guest

Highly rated films movieskink missed

  • Room
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Spotlight
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more