2017

movieskink movieskink’s year in review

movieskink’s highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • The Hero

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★½

  • 5 to 7

    ★★★★½

  • A Man Called Ove

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Libeled Lady

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Jackie

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

The Big Sick

twice

The Hero

twice

Last Film

Good Time

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Thriller
27 films
Comedy
19 films
Action
19 films
Sci Fi
17 films
Romance
16 films
Mystery
14 films
Horror
13 films
Adventure
12 films
Fantasy
10 films
USA
80 films
UK
17 films
France
6 films
Canada
6 films
Australia
5 films
New Zealand
4 films
Hong Kong
3 films
Germany
3 films
Sweden
2 films
China
2 films
English
93 films
French
9 films
Spanish
8 films
German
5 films
Portuguese
4 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
Urdu
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew

movieskink’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Great Wall
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Star in the Night
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2017

  • Good Time
  • Casting JonBenet
  • Darkest Hour
  • Coco
  • The Shape of Water
  • All the Money in the World
  • The Holiday
  • Star in the Night
  • Arrival
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Babysitter
  • Lady Bird
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Blade Runner 2049
  • Gerald's Game
  • mother!
  • It
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Logan Lucky
  • Christine
  • Wind River
  • The Deep Blue Sea
  • The Founder
  • The Great Wall
  • Atomic Blonde
  • Diana, Our Mother: Her Life and Legacy
  • Ghost in the Shell
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • The Big Sick
  • Paterson
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Hero
  • Three Days of the Condor
  • The Beguiled
  • Baby Driver
  • GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Split
  • My Cousin Rachel
  • Archipelago
  • It Comes at Night
  • Wonder Woman
  • The Lovers
  • Alien: Covenant
  • Colossal
  • The Lost City of Z
  • 5 to 7
  • Life
  • Nocturnal Animals
  • Train to Busan
  • Beauty and the Beast
  • Kong: Skull Island
  • Allied
  • A Man Called Ove
  • Logan
  • Star Trek Beyond
  • Love Affair
  • The Girl with All the Gifts
  • The Handmaiden
  • Get Out
  • Deepwater Horizon
  • The Conjuring 2
  • Kubo and the Two Strings
  • Lion
  • Girlfriend's Day
  • Libeled Lady
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • Gimme Danger
  • The Discovery
  • Call Me by Your Name
  • Patti Cake$
  • The Big Sick
  • The Vanishing of Sidney Hall
  • It Happened in L.A.
  • The Hero
  • Mudbound
  • Burning Sands
  • Brigsby Bear
  • Ingrid Goes West
  • Manifesto
  • Rememory
  • Burning Sands
  • Moonlight
  • The Accountant
  • Blood Father
  • Trumbo
  • The Neon Demon
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Manchester by the Sea
  • Jackie

Highly rated films movieskink missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • LA 92
  • The Florida Project
  • First Reformed
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Faces Places
  • The Work
  • Sleep Has Her House

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more