Sort by

Moviesludge has logged 371 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hollow Point

The Hollow Point

2016
×
Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Faceless

Faceless

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vibes

Vibes

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Up!

Up!

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

Just Desserts: The Making of 'Creepshow'

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Powwow Highway

Powwow Highway

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pack

The Pack

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Shock 'Em Dead

Shock 'Em Dead

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Life

The Wild Life

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Fear, Inc.

Fear, Inc.

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
Read the review Edit this entry  
31
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry