Sort by

Jarand has logged 81 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ape

The Ape

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killers

The Killers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Visitor from the Living

A Visitor from the Living

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Negative

Double Negative

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Responsive Eye

The Responsive Eye

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Woton's Wake

Woton's Wake

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bugs Bunny/Road Runner Movie

The Bugs Bunny/Road Runner Movie

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baskin

Baskin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
Read the review Edit this entry  
17
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House Specialty

House Specialty

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry