Sort by

Jarand has logged 477 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Team

Double Team

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Greed

Greed

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Roue

La Roue

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hospital

Hospital

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Factory

Factory

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Musicians

The Musicians

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Letter to Uncle Boonmee

A Letter to Uncle Boonmee

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Louis & Luca and the Snow Machine

Louis & Luca and the Snow Machine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry