Sort by

Jarand has logged 64 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Louis & Luca and the Snow Machine

Louis & Luca and the Snow Machine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
La Luxure

La Luxure

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ars

Ars

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dji. Death Fails

Dji. Death Fails

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry