CinemaBulb has logged 220 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Confession

The Confession

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Intruder

Intruder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry