✨marissa has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry