RSS feed for ✨marissa

✨marissa has written 97 reviews for films during 2018.

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    Merry Christmas Fam!!!

  • Ingrid Goes West

    Ingrid Goes West

    ★★★★

    Still a very relevant and amazing film!

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    Bojack horseman has left the chat

  • Young Adult

    Young Adult

    ★★

    Hmm... well that was weird.

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    I’m sister shook

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★

    I feel like this plagiarized the time when I had to go to a pool party the LAST week of eighth grade and I knew no one there and just sat to the side the whole time.

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★

    I haven’t been logging any movies 😔 This was a good one tho!

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★

    Imagine watching this in the theater and not being able to eat snacks? Glad I waited till now.

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

    I didn’t choose the skux life. The skux life chose me.

  • Risky Business

    Risky Business

    ★★★

    If this isn’t me when I’m home alone. I mean the dancing to Old Time Rock and Roll. Not the hookers. Lol.

  • It

    It

    ★★★★

    You: hi
    Me: go get my second fanny pack

  • Blockers

    Blockers

    ★★★★

    sis! i actually liked this!