✨marissa has written 17 reviews for films during 2020.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    it's iconic... what else can i say?

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    i was today years old when i found out the girl that voices chihiro also voices lilo from lilo & stitch ... what is life

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    every time i watch this i feel like a whole new person after it's over

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★

    here's some money, go see a star war

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    ★★★★

    she did THAT

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    I thought I was ready for a rewatch... I wasn’t 😢

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★

    i've been lowkey having an existential crisis but the only thing that makes me feel better is binge watching pixar movie hahaha im okay .. haha

  • A Bug's Life

    A Bug's Life

    ★★★

    idk i watched part of this the other day and forgot to log it.. kinda forgettable but it was the second pixar so i'm not gonna be that harsh

  • Meet the Robinsons

    Meet the Robinsons

    ★★★

    i saw part of this as a kid and never got to finish it.. cut to 13 years later lmao finally finished it

  • Stitch! The Movie

    Stitch! The Movie

    ★★★

    my childhood ™

  • Cars 2

    Cars 2

    ★★

    why did they think james bondizing cars was a good idea?

  • Cars

    Cars

    ★★★

    i blame this movie for making this generation full of car guys lol