RSS feed for ✨marissa
  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    ★★★

    I watched this because I remembered rodrick being hot but then this movie dug up some weird middle school nostalgia i forgot existed? LIKE WHAT? Being nostalgic for middle school should not be a thing.

  • Tall Girl

    Tall Girl

    Taylor Swift? More like Taller Swift. The writing here is impeccacle how dare u bash this filmé?

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    Bill Hader was literally this movies saving grace. Like why was pennywise throwing up to the song “Angel of the Morning”? Lol

  • mid90s

    mid90s

    ★★★★

    ok i feel like everyone hated this movie when it came out but now that i watched it omg it was so good? i wish i grew up in the 90s

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Ok but why did brad pitt plagiarize me when he made that kraft mac and cheese for dinner and gave his dog the wet/dry food concoction? Only i'm allowed to do that

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    Captain America: Revolt Against Ice Age Caste System

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

    Black mirror: cliche, predictable, and boring too

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★

    No one:

    Literally nobody:

    Not even a single soul:

    Black Mirror: social media bad

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★

    The year is 2010. You are 13 years old and probably shouldn't be watching this movie. You have nightmares about being trapped in a lighthouse for days. Life is good.

  • Black Mirror: Striking Vipers

    Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

    i fucked a polar bear

  • East of Eden

    East of Eden

    ★★★★

    tbh i'm really that hoe that watches rebel without a cause then watches east of eden the next day

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★★★

    After seeing this referenced in La La Land (2016) and The Disaster Artist (2017) I decided to do myself a favor and finally watch it! I didn't regret it!