RSS feed for ✨marissa

✨marissa has written 21 reviews for films rated ★★ .

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    lions with eyebrows have left the chat

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

    Black mirror: cliche, predictable, and boring too

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★

    No one:

    Literally nobody:

    Not even a single soul:

    Black Mirror: social media bad

  • Young Adult

    Young Adult

    ★★

    Hmm... well that was weird.

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★

    I liked some of it but a lot of it just made me feel really uncomfortable and like how was this the most popular movie at my elementary school?

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

    So that’s what the south is like? I’m happy to be in the pacific northwest thank u very much.

  • Twilight

    Twilight

    ★★

    I’m going to Forks to see the olympic national park so i ended up watching this... tbh i’m not gonna deny this is a great comedy 
    Sidenote: the soundtrack is awesome
    Sidenote 2: “money, sex, money ... cat” is peak of cinema

  • Due Date

    Due Date

    ★★

    I've been pretty busy sorry for not being active also idk why i watched something so stupid except i love bulldogs.

  • Raw

    Raw

    ★★

    Call me a weak bitch but this was hard for me to finish... gore fucks me up 🤢

  • It

    It

    ★★

    I tried to watch It but kept getting distracted by bad acting and how aged it was and ponytail hair. The kids were better actors than the adults.

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★

    riddikulus expansion on the wizarding world 👎

  • Fist Fight

    Fist Fight

    ★★

    Part of me wants to say this was complete trash but im a hoe for charlie day