RSS feed for ✨marissa

✨marissa has written 134 reviews for films rated ★★★★ .

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★

    1:00 Wallow in self pity
    4:30 Stare into the abyss
    5:00 Solve world hunger; Tell no one
    5:30 Jazz-ercise
    6:30 Dinner with me. I can't cancel that again!

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★★★

    kEwL bEaNs

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★

    it would have been 5 stars if it was vape instead of "steam" lol

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    mysterio can like ... get it

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    The fact BrBa ended 6 years ago is crazy. This brought back memories I forgot I even had :'(

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    I have a German Shepard and now I get why people are afraid of them...

  • mid90s

    mid90s

    ★★★★

    ok i feel like everyone hated this movie when it came out but now that i watched it omg it was so good? i wish i grew up in the 90s

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    Captain America: Revolt Against Ice Age Caste System

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★

    The year is 2010. You are 13 years old and probably shouldn't be watching this movie. You have nightmares about being trapped in a lighthouse for days. Life is good.

  • East of Eden

    East of Eden

    ★★★★

    tbh i'm really that hoe that watches rebel without a cause then watches east of eden the next day

  • Leave No Trace

    Leave No Trace

    ★★★★

    Oregonians really do be this way sometimes (melodramatic)

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    Just call me Ocean Master 🤙