RSS feed for ✨marissa

✨marissa has written 82 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★★

    i didnt want to be crying right now... but here i am

  • Hannah Montana: The Movie

    Hannah Montana: The Movie

    ★★★★★

    someone tell me why doing the hoedown throwdown in middle school the only memory i have of 2009?

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    happy halloween 🎃

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    when they're all hiding under the table and the park's are having sex it lowkey gave me a panic attack

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    the joker's dance moves in this alone deserve 5 stars

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Ok but why did brad pitt plagiarize me when he made that kraft mac and cheese for dinner and gave his dog the wet/dry food concoction? Only i'm allowed to do that

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★★★

    After seeing this referenced in La La Land (2016) and The Disaster Artist (2017) I decided to do myself a favor and finally watch it! I didn't regret it!

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    You all want me to believe Fortnite is still a thing in 2023?
    As for an actual review... you guys know I'm not that good at those things. What can I say? I laughed, I cried, I love it 3000

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★★

    Another mental breakdown? Another impulse nostalgia watch.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    PSA: All other spider-man movies are cancelled now 🕷💯

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★★

    In the name of the father, the son, and the holy shit?!?

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    Merry Christmas Fam!!!