moviethusiast has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dulcet

Dulcet

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry