RSS feed for movieweirdo

movieweirdo has watched 51 films released in the 1980s.

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • Knick Knack

    ★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★½

  • Star Trek V: The Final Frontier

    ★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Tin Toy

    ★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Spaceballs

    ★★½

  • Lethal Weapon

    ★★★½

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Captain EO

    ★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★½

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★½

  • Risky Business

    ★★★★½

  • National Lampoon's Vacation

    ★★½

  • Twilight Zone: The Movie

    ★★★

  • WarGames

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Tron

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Long Riders

    ★★

  • The Fog

    ★★★½