RSS feed for movieweirdo

movieweirdo has watched 130 films released in the 2000s.

  • Avatar

    ★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★½

  • Battlestar Galactica: The Plan

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Up

    ★★★½

  • Star Trek

    ★★½

  • The Human Centipede (First Sequence)

    ★½

  • Monsters vs Aliens

    ★★★

  • The Pink Panther 2

    ★★★

  • Coraline

    ★★★½

  • Bolt

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★½

  • Ponyo

    ★★★★

  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Camp Rock

    ★★½

  • Get Smart

    ★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★

  • Speed Racer

    ★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★½

  • Cloverfield

    ★★★½

  • Aliens vs Predator: Requiem

    ★½

  • Alvin and the Chipmunks

    ★★

  • Enchanted

    ★★★½

  • Battlestar Galactica: Razor

    ★★★★½

  • Bee Movie

    ★★★

  • Paranormal Activity

    ★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★½

  • The Simpsons Movie

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

    ★★½

  • Knocked Up

    ★★★½

  • Shrek the Third

    ★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★

  • Sunshine

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Bridge to Terabithia

    ★★★

  • The Last Mimzy

    ★★★½

  • 300

    ★½

  • Casino Royale

    ★★★½

  • Saw III

    ★★

  • Night at the Museum

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Babel

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

  • Monster House

    ★★★½

  • A Scanner Darkly

    ★★★

  • Silent Hill

    ★★

  • Cars

    ★★★½

  • The Pink Panther

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★½

  • Zathura: A Space Adventure

    ★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • Saw II

    ★★

  • Capote

    ★★★★½

  • Serenity

    ★★★½

  • Grizzly Man

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★