RSS feed for movieweirdo
  • Cosmos: A SpaceTime Odyssey

    ★★★★

  • Creep

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Don't Hug Me I'm Scared 2: TIME

    ★★★★

  • Boys

    ★★★★

  • Paranormal Activity: The Marked Ones

    ★★★

  • Lights Out

    ★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★

  • Ender's Game

    ★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Turbo

    ★★

  • Europa Report

    ★★★½

  • The Heat

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★★★

  • Geography Club

    ★★★

  • The Great Gatsby

    ★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Black Mirror: The Waldo Moment

    ★★★★

  • Black Mirror: White Bear

    ★★★★

  • The Blue Umbrella

    ★★★½

  • Black Mirror: Be Right Back

    ★★★★★

  • Battlestar Galactica: Blood & Chrome

    ★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • Browncoats Unite: Firefly 10th Anniversary Special

    ★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Paranormal Activity 4

    ★★½

  • Pitch Perfect

    ★★½

  • Looper

    ★★★★

  • House at the End of the Street

    ★½

  • Hotel Transylvania

    ★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • National Theatre Live: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • People Like Us

    ★★★

  • Brave

    ★★★

  • Paperman

    ★★★½

  • Prometheus

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Men in Black 3

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • Black Mirror: The Entire History of You

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★½

  • Paranormal Activity 3

    ★★½

  • Hugo

    ★★★½

  • Contagion

    ★★★★

  • The Innkeepers

    ★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Cars 2

    ★★★

  • La luna

    ★★★