RSS feed for movieweirdo
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Huh?

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★½

    Revenge of the Sith is the best of the Star Wars prequels, and among the saga’s most interesting and  ambitious episodes overall. 

    Most of the prequels’ trademark flaws are still there: an over-reliance on now-dated CGI, inconsistent performances, straight up bad dialogue. But there’s also way more thematic complexity, a near-constant stream of genuinely thrilling action, and a unique commitment to the outright tragedy of the story. The ambition and relative steadiness of the film help it stand out among its trilogy.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★

    Roughly on par with The Phantom Menace, in my opinion. 

    The first and final acts of Attack of the Clones are pretty good, and have more confidence and momentum than Menace did. However, I’d say the middle portion is a bit worse. Although the effects are better here, there’s less bad acting, and overall more just straight up happens, I’d also say the dialogue gets even weaker, which kind of cancels out those improvements. 

    Still an underrated movie.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t think it was bad at all. 

    Maybe I’m biased, because I kind of grew up with the prequel trilogy, but I’ve always thought it was underrated. They were far from perfectly executed, sure, but they did something different, they were nearly as technically revolutionary as the original trilogy, and they had a pretty daring arc. It’s rare that you find a big, blockbuster trilogy whose general direction is already known by the viewer, and that direction is pretty…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    🦋

  • Joker

    Joker

    ★★★

    Haha oof.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    this film is my new fucking aesthetic. 😜👊😜👊

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

    A nice break from a terrible weekend! 🙃

  • Au Revoir les Enfants

    Au Revoir les Enfants

    ★★★★½

    Powerful.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    THIS
    IS WHAT
    YOU GET
    FOR FUCKING AROUND WITH YAKUZAS

    GO HOME TO YOUR MOTHER

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★½

    Not that good but not particularly hard to watch, either. I am starting to get convinced that Jack Dylan Grazer is one of the best actors of his age.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    BoJack Horseman: The Movie