Sort by

Mo has logged 203 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Absence of Color.

Absence of Color.

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry