RSS feed for Max

Max has logged 56 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
A Decent Woman

A Decent Woman

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Life

After Life

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Ava

Ava

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witches

The Witches

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★
Read the review Edit this entry