Sort by

M has logged 77 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bed Bugs

Bed Bugs

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
7 Below

7 Below

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Blood Car

Blood Car

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dance of the Dead

Dance of the Dead

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Pod

Pod

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Darling

Darling

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Zombie

Tokyo Zombie

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Omnivores

Omnivores

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry