RSS feed for MQuietscheenten

MQuietscheenten has logged 189 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Do Not Disturb

Do Not Disturb

1965
×
★★½
Edit this entry  
21
Macho Man

Macho Man

1985
×
½
Edit this entry  
21
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
½
Edit this entry  
20
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blended

Blended

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
★½
Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Savages

Savages

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Russendisko

Russendisko

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★
Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★½
Edit this entry  
05
The Man Cave

The Man Cave

2014
×
★½
Edit this entry  
04
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★½
Edit this entry