Ismael has logged 102 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry