Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Sauerkrautkoma

Sauerkrautkoma

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bockerer

Bockerer

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

2019
×
½
Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nevada Smith

Nevada Smith

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Edit this entry  
09
The King's Man

The King's Man

2021
×
Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Guardians

The Guardians

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★
Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry