RSS feed for Mr. DuLac

Mr. DuLac has logged 283 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Win Win

Win Win

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
ICHI

ICHI

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry