Sort by

Mr. DuLac has logged 625 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freddie Mercury: The Great Pretender

Freddie Mercury: The Great Pretender

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Topaz

Topaz

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Deadly Mission

The Last Deadly Mission

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Immortals

Immortals

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry