Mr. DuLacula has logged 52 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry