Sort by

Mr. DuLac has logged 540 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Smurfs: A Christmas Carol

The Smurfs: A Christmas Carol

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
ATM

ATM

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Becoming Santa

Becoming Santa

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Russell Peters Christmas

A Russell Peters Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
14
GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stalled

Stalled

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tower

The Tower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rare Exports Inc.

Rare Exports Inc.

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
All Men Are Brothers

All Men Are Brothers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Messenger of Death

Messenger of Death

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit Hood

Rabbit Hood

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Old Grey Hare

The Old Grey Hare

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buccaneer Bunny

Buccaneer Bunny

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry