Sort by

Mr. DuLac has logged 85 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dominion: Prequel to the Exorcist

Dominion: Prequel to the Exorcist

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Exorcist: The Beginning

Exorcist: The Beginning

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
At the Devil's Door

At the Devil's Door

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside

Inside

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run, Hide, Die

Run, Hide, Die

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Pact II

The Pact II

2014
×
★½
Read the review Edit this entry