Sort by

Mr. DuLac has logged 37 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Be Takei

To Be Takei

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Red House

The Red House

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marvel: 75 Years, from Pulp to Pop!

Marvel: 75 Years, from Pulp to Pop!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry