Sort by

🦇 Dr. DuLacula 🧛 has logged 653 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night They Saved Christmas

The Night They Saved Christmas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christmas Eve

Christmas Eve

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Saved Christmas

The Man Who Saved Christmas

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Christmas Carol

An American Christmas Carol

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love at the Christmas Table

Love at the Christmas Table

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
All American Christmas Carol

All American Christmas Carol

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Christmas Bounty

Christmas Bounty

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Santa's Little Helper

Santa's Little Helper

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
A Gift Wrapped Christmas

A Gift Wrapped Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry