RSS feed for Mr. DuLac

Mr. DuLac has logged 66 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Special Correspondents

Special Correspondents

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deadly Weekend

Deadly Weekend

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Dream Cruise

Dream Cruise

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Smothered

Smothered

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Generation X

Generation X

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Washingtonians

The Washingtonians

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Tone

Dead Tone

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ratter

Ratter

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Tub Time Machine 2

Hot Tub Time Machine 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Cat

The Black Cat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost of Goodnight Lane

Ghost of Goodnight Lane

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
We All Scream for Ice Cream

We All Scream for Ice Cream

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black Castle

The Black Castle

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Posse

Posse

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers Grimm

Avengers Grimm

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Trust

The Trust

2016
×
★★
Read the review Edit this entry