Sort by

Andrew has logged 238 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Road to Utopia

Road to Utopia

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
Here Come the Co-eds

Here Come the Co-eds

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
The 24 Hour War

The 24 Hour War

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Society

In Society

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
Glory

Glory

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Gambit

Gambit

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
The Current War

The Current War

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jexi

Jexi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

1949
×
★★★
Edit this entry  
12
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sword Master

Sword Master

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Kung Fu League

Kung Fu League

2018
×
★★★½
Edit this entry