Sort by

Danny has logged 80 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Murder Ahoy

Murder Ahoy

1964
×
★★
Edit this entry  
28
Top Speed

Top Speed

1930
×
★★½
Edit this entry  
28
Sally

Sally

1929
×
★★½
Edit this entry  
28
The Locked Door

The Locked Door

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
California

California

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
California

California

1947
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vibes

Vibes

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
His Brother's Wife

His Brother's Wife

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
His Brother's Wife

His Brother's Wife

1936
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
Vice Versa

Vice Versa

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transatlantic Merry-Go-Round

Transatlantic Merry-Go-Round

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transatlantic Merry-Go-Round

Transatlantic Merry-Go-Round

1934
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
36 Hours

36 Hours

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Merton of the Movies

Merton of the Movies

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
★½
Edit this entry  
23
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Village of the Giants

Village of the Giants

1965
×
★½
Edit this entry  
22
Red Salute

Red Salute

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Bride Walks Out

The Bride Walks Out

1936
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Union Pacific

Union Pacific

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Banjo on My Knee

Banjo on My Knee

1936
×
Read the review Edit this entry  
21
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Letters

The Letters

1973
×
★★½
Edit this entry  
19
Trapped by Television

Trapped by Television

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Message to Garcia

A Message to Garcia

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Calhoun

Calhoun

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Letters

The Letters

1973
×
★★½
Edit this entry  
18
A Taste of Evil

A Taste of Evil

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hollywood Victory Caravan

Hollywood Victory Caravan

1945
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Escape to Burma

Escape to Burma

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★
Edit this entry  
18
This Is My Affair

This Is My Affair

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
How to Raise a Baby

How to Raise a Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
15
Men Call It Love

Men Call It Love

1931
×
★★½
Edit this entry  
15
Breakfast for Two

Breakfast for Two

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night Walker

The Night Walker

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Gambles

The Lady Gambles

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bride Wore Boots

The Bride Wore Boots

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Man's Lady

The Great Man's Lady

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Internes Can't Take Money

Internes Can't Take Money

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry