RSS feed for Ron Ulysses
  • Violet Evergarden: The Movie

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Imperfect

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Jeritan Malam

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • The Queen of Black Magic

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Impetigore

    ★★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Men in Black: International

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Hit & Run

    ★★★

  • Ghost Writer

    ★★★★½

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Buffaloed

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Dilan 1991

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Extreme Job

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Door Lock

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★½

  • Suzzanna: Buried Alive

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Aruna & Her Palate

    ★★★½

  • The Night Comes for Us

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★

  • First Man

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Yowis Ben

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★