RSS feed for Ron Ulysses

Ron Ulysses has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ritual

Ritual

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forbidden Door

The Forbidden Door

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sacred

Sacred

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Joni's Promise

Joni's Promise

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Aruna & Her Palate

Aruna & Her Palate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry