mrbalihai has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Master of Dark Shadows

Master of Dark Shadows

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Story of the Yardbirds

The Story of the Yardbirds

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tapeheads

Tapeheads

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Outland

Outland

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Davy Crockett, King of the Wild Frontier

Davy Crockett, King of the Wild Frontier

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gahan Wilson: Born Dead, Still Weird

Gahan Wilson: Born Dead, Still Weird

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Eyes of London

Dead Eyes of London

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Incubus

Incubus

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tintin and the Blue Oranges

Tintin and the Blue Oranges

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle Beneath the Earth

Battle Beneath the Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tarkan and the Blood of the Vikings

Tarkan and the Blood of the Vikings

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Gothic

Gothic

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
American Scary

American Scary

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chandu the Magician

Chandu the Magician

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry