mrbalihai has logged 26 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tintin and the Blue Oranges

Tintin and the Blue Oranges

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle Beneath the Earth

Battle Beneath the Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tarkan and the Blood of the Vikings

Tarkan and the Blood of the Vikings

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Gothic

Gothic

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
American Scary

American Scary

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chandu the Magician

Chandu the Magician

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Werewolf

The Werewolf

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flame

Flame

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stardust

Stardust

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
That'll Be The Day

That'll Be The Day

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Screaming Lord Sutch

Screaming Lord Sutch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry